Sieň slávy 21.11.2022

Sieň slávy | Novými členmi Kovács, Berec a Klemens

Novými členmi Siene slávy trenčianskeho futbalu sa počas uplynulého víkendu stali Alexander Kovács, Jozef Berec a Jozef Klemens. Ôsmy slávnostný inauguračný večer sa uskutočnil rovnako ako počas predchádzajúcich rokov v historických priestoroch kasární Trenčianskeho hradu. SSTnF ožila pred ôsmimi rokmi pri príležitosti 110 rokov futbalu pod Čákovým hradom. Dnes má dvadsaťdeväť inaugurovaných členov. Dvadsaťosem osobností doplňuje tím historicky prvých futbalových majstrov vo farbách Trenčína zo sezóny 2014/2015.

Alexander Kovács ako jeden z najlepších kanonierov spod Čákovho hradu nazrel do sveta veľkého futbalu na prahu dospelosti vo farbách Interu Bratislava. Kariérny reštart urobil vo farbách Jednoty Trenčín v auguste 1976. Trénerovi Teodorovi Reimannovi skvele zapadol do koncepcie pri prestavbe mužstva. Technicky zdatný pravý krídelník vynikal rýchlosťou, presnou prihrávkou, štartom na loptu a inštinktom udrieť v správnom momente. Neušiel ani pozornosti reprezentačných trénerov. Za prvý tím ČSSR nastúpil v priateľskom stretnutí proti Turecku. Za „béčko“ proti Maďarsku a Grécku a vo výbere olympionikov proti Poľsku. Kovács zdvihol nad hlavu aj cennú trofej za víťazstvo v Slovenskom pohári v roku 1978. Mimoriadne strelecké dispozície potvrdzoval v Trenčíne počas všetkých štyroch prvoligových sezón. V 115 štartoch si na konto pripísal 39 zásahov.

Jozef Berec patrí do výnimočnej skupiny športových obojživelníkov, ktorí v mladosti vynikali na trávniku a taktiež na ľadovej ploche. Ako stredoškolák sa udomácnil v Dubnici nad Váhom. Za dorast tamojšieho Spartaka hrával futbalovú a zároveň hokejovú ligu. Kopačky s korčuľami v priebehu roka pravidelne striedal dokonca ešte aj počas vojenčiny vo Zvolene. Na Považie sa vrátil počas zimy v ročníku 1970/1971. Svedomitého obrancu si do kádra vyhliadol nový kouč Jednoty Trenčín Jozef Čurgaly. Krst ohňom v najvyššej československej súťaži absolvoval v marci roku 1971 v Trnave proti budúcim majstrom na čele s Jozefom Adamcom. „Ceco“ sa v meste módy rýchlo vyprofiloval na oporu zadných radov. Berec strávil takmer celú vrcholovú kariéru v drese Jednoty. Jeho defenzívne kvality sa na jar roku 1975 výrazne podpísali pod návrat klubu medzi najlepšie tímy v republike. Počas štyroch prvoligových sezón odohral spolu 83 zápasov a strelil tri góly. Futbalu v Trenčíne zostal verný aj na futbalovom dôchodku ako správca štadióna. V štruktúrach AS Trenčín pomohol dotvoriť mozaiku, ktorá vyústila do zisku dvoch majstrovských titulov.

Jozef Klemens stelesňuje príklad osobnosti, ktorá pozdvihla úroveň trenčianskeho futbalu prácou mimo ihriska. Vodcovské schopnosti a priamy ťah na bránu zúročil predovšetkým na funkcionárskom poli. Kladný vzťah k futbalu si vypestoval v mládežníckych kategóriách Odevy Trenčín. Na čelo futbalového oddielu Jednota Trenčín bol zvolený v polovici sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. V duchu hesla „nová metla dobre metie“ sa pod hradom Matúša Čáka skonsolidovali futbalové pomery. Svedčí o tom návrat Jednoty do prvej federálnej ligy v ročníku 1974/1975, víťazstvo v skupine Interpohára 1977 a triumf v Slovenskom pohári o rok neskôr. Jozef Klemens má popri športových úspechoch výrazný podiel aj na modernizácii štadióna na Sihoti. Vo vnútorných priestoroch pod tribúnou boli zriadené rehabilitačné miestnosti a najmenšie ligové mesto sa v tom čase mohlo pýšiť najmodernejším umelým osvetlením na Slovensku.

Fotogaléria

               
 
Autor: sstnf
Rozpis zápasov
5:1 Štadión Sihoť
Prípravný, Tipsport liga, 29.11.2022
AS Trenčín - FC Spartak Trnava
14:00 Štadión Sihoť
Prípravný, Tipsport liga, 2.12.2022
AS Trenčín - FC Zbrojovka Brno
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
Fotogalérie 30.11.2022

Fotogaléria | Zápas Tipsport ligy proti FC Spartak Trnava

Fotogaléria Petra Kapustu zo zápasu Tipsport ligy proti FC Spartak Trnava.

ASTV 29.11.2022

A-tím | Zimen a Letenay spokojní s prístupom celého tímu

Druhý zápas zimnej Tipsport ligy priniesol druhé víťazstvo tímu Mariána Zimena. Po...

ASTV 29.11.2022

ASTV | Zostrih zo zápasu Tipsport ligy proti FC Spartak Trnava

ASTV vám prináša zostrih zo stretnutia Tipsport ligy proti FC Spartak Trnava.

A-tím 29.11.2022

Tipsport liga | Vysoké víťazstvo proti Trnave vďaka skvelému prvému polčasu

Zverenci trénera Mariána Zimena uspeli aj v druhom zápase zimnej...

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  zlaty bazant  Smoker  SWAN  slovlak  mattoni  monolit  jaaa aarsleff  msport