ASTV 11.10.2021

SSTnF | Sieň slávy má šiestich nových členov

Novými členmi Siene slávy trenčianskeho futbalu (SSTnF) sa počas uplynulého víkendu stali Martin Fabuš, Jaroslav Jambor, Ondrej Jurkovič, Vladimír Mojžiš, Juraj Řádek a Ferdinand Schwarz. Siedmy slávnostný inauguračný večer sa uskutočnil v spolupráci SSTnF, klubu AS Trenčín a Trenčianskeho samosprávneho kraja v priestoroch kasární Trenčianskeho hradu.

SSTnF ožila pred siedmimi rokmi pri príležitosti 110 rokov futbalu pod Čákovým hradom. Dnes má dvadsať šesť inaugurovaných členov. Dvadsaťpäť osobností doplňuje tím historicky prvých futbalových majstrov vo farbách Trenčína zo sezóny 2014/2015. Počas piatkového večera vstúpili do Siene slávy tri osobnosti, ktorým to pre pandémiu nebolo umožnené pred rokom spoločne s trojicou inaugurovanou za rok 2021.

Martin Fabuš strelil vo farbách Ozety Dukla Trenčín hneď v prvom ročníku po skončení sedemnásť rokov trvajúcej absencie ligového futbalu pod Čákovým hradom 16 gólov v tridsiatich štartoch. V nasledujúcej sezóne pridal ďalších 19, čo mu zabezpečilo korunu kráľa strelcov. Druhú získal v ročníku 2002/2003 za dvadsať presných zásahov, ktoré rozdelil medzi Trenčín a Žilinu. V trenčianskych farbách odohral 146 ligových zápasov a zaznamenal 59 gólov. V historickej tabuľke strelcov spod Čákovho hradu mu patrí tretia priečka za legendárnymi Pavlom Bencom a Vojtechom Masným. V reprezentácii Slovenska má na svojom konte 25 štartov a 5 gólov.

Jaroslav Jambor po skončení aktívnej hráčskej kariéry začal ako predseda Telovýchovnej jednoty Letecké opravovne. V rokoch 1980 až 1984 koordinoval činnosť dvadsiatich dvoch oddielov Jednoty Trenčín. Vo finálnej fáze štiepenia slávnej telovýchovy kumuloval funkciu tajomníka celej TJ a futbalového oddielu. Od roku 1973 pôsobil v trénersko-metodickej komisii Západoslovenského kraja. Dvadsať rokov ako jej predseda. Súbežne s rozdelením republiky uspel vo výberovom konaní na funkciu profesionálneho trénera mládeže SFZ so zodpovednosťou za západoslovenský región a reprezentácie Slovenska od štrnásť do devätnásť rokov. Vykonával ju až do roku 2005.

Ondrej Jurkovič nedosiahol s loptou žiadne prenikavé úspechy. Napriek tomu patrí medzi ikony trenčianskeho futbalu. Kreativitu na ihrisku posunul do umeleckej dimenzie. Jeho ateliérom bola hracia plocha. Trenčiansky futbalový trávnik povýšil na koberec. Od roku 1954 pôsobil ako hospodár štadióna „Za mostami“, kde v šesťdesiatych rokoch minulého storočia hrávali domáce zápasy futbalisti Jednoty. Vtedajšiu kvalitu trávnika Trenčanom závideli najlepšie prvoligové tímy v celom Československu.

Vladimír Mojžiš je členom prestížnej jedenástky vyhlásenej pri príležitosti storočnice trenčianskeho futbalu. Medzi lídrov Jednoty Trenčín patril už v mládežníckom veku, keď ako kapitán dorastencov zdvihol v roku 1962 nad hlavu Pohár denníka Smena za víťazstvo v prvej lige. Premiéru v najvyššej súťaži absolvoval proti Slavii Praha v auguste 1965. Bielo-červeným farbám bol verný až do roku 1976. V júni 1966 pomohol tímu k postupu do finále Stredoeurópskeho pohára proti Fiorentine. Trenčania práve vďaka jeho obetavému výkonu v semifinále vyradili maďarského šampióna Vasas Budapešť. V bielo-červených farbách odohral jedenásť sezón. V prvej lige nastúpil na 188 zápasov, čo ho radí medzi desiatku hráčov s najväčším počtom ligových štartov v trenčianskom drese.

Juraj Řádek vyhral na jar 1968 v drese ČSSR výborne obsadený turnaj UEFA považovaný za neoficiálne majstrovstvá Európy. Na Azúrovom pobreží sa radoval z jedného z najväčších úspechov československej futbalovej histórie. Mladý útočník s dynamitom v nohe strelil na turnaji dva góly. Prvý v skupine proti NSR, druhý v semifinále Portugalsku. V základnej zostave nechýbal ani vo finále proti domácim Francúzom. Na klubovej úrovni dosiahol najvýraznejší úspech v európskom Interpohári. V lete 1969 Trenčanov potiahol k víťazstvu v skupine. V rámci rozlúčky Trenčína s československou elitou odohral svoj jubilejný 150. zápas v prvej lige v bielo-červenom. Na svojom konte má aj 15 ligových gólov.

Ferdinand Schwarz zaujal na medzinárodnej scéne počas bojov o Rappanov pohár. Defenzívne kvality, úspešnosť v súbojoch a výbornú hru hlavou potvrdil v konfrontácii s útočníkmi Vojvodiny Novi Sad či SC Lipsko. Prispel k viacerým pozoruhodným úspechom Trenčanov. Dôveru trénera Michala Vičana v systéme 4-3-3 splácal predovšetkým na stopérskom poste. Rovnako ako Mojžiš bol aktérom záverečného turnaja o Stredoeurópsky pohár, keď Jednota v júni 1966 senzačne vyradila Vasas Budapešť a jej spanilá jazda stroskotala až vo finále na štíte Fiorentiny. Patrí medzi futbalistov, ktorí Jednote Trenčín obetovali takmer celú kariéru. V najvyššej domácej súťaži odohral za klub deväť sezón, odohral 154 zápasov a dal 4 góly.

Fotogaléria

               
 
Autor: sstnf
Rozpis zápasov
2:1 Poprad
Fortuna liga, 11. kolo, 15.10.2021
MFK Tatran Liptovský Mikuláš - AS Trenčín
18:00 Zlaté Moravce
Fortuna liga, 12. kolo, 23.10.2021
FC ViOn Zlaté Moravce - AS Trenčín
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
ASTV 16.10.2021

ASTV | Zostrih zo zápasu Fortuna ligy proti Liptovskému Mikulášu

ASTV vám prináša zostrih zo stretnutia 11. kola základnej časti Fortuna...

ASTV 15.10.2021

ASTV | Tlačová konferencia po zápase Fortuna ligy proti Liptovskému Mikulášu

ASTV vám prináša tlačovú konferenciu po zápase Fortuna ligy...

A-tím 15.10.2021

FL | Prehra na trávniku nováčika gólom v nadstavenom čase

Zverenci trénera Petra Hinku prehrali v zápase 11. kola Fortuna ligy s nováčikom...

ASTV 14.10.2021

Pirinen | Verím, že sa vrátime na správnu cestu

Už tento piatok uzavrú zverenci trénera Petra Hlinku prvú polovicu základnej časti Fortuna...

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  zlaty bazant  Smoker  SWAN  slovlak  aarsleff  mattoni  monolit  jaaa betonic  higa