Sieň slávy 19.11.2018

Do Siene slávy vstúpili Bartovič, Macháč a Hojsík

Novými členmi Siene slávy trenčianskeho futbalu (SSTnF) sa počas uplynulého víkendu stali Dušan Bartovič, Jaroslav Macháč a Štefan Hojsík. Už piaty slávnostný inauguračný večer sa uskutočnil v sobotu v spolupráci SSTnF, klubu AS Trenčín a Trenčianskeho samosprávneho kraja v priestoroch kasární Trenčianskeho hradu.

SSTnF ožila pred štyrmi rokmi pri príležitosti 110 rokov futbalu pod Čákovým hradom. Dnes má sedemnásť inaugurovaných členov. Šestnásť osobností doplňuje tím historicky prvých futbalových majstrov vo farbách Trenčína zo sezóny 2014/2015.

Dušan Bartovič vynikal najmä presnými pasmi a streľbou z diaľky. Dvere do prvého mužstva mu po návrate z vojenčiny otvoril Michal Vičan. Legendárny tréner mal nos na novú zálohu v zložení Mojžiš – Bartovič pri rozostavení 4-2-4. Súbežne s raketovým vzostupom v prvoligovom drese sa výrazne podpísal aj pod spanilú jazdu Jednoty Trenčín v Stredoeurópskom pohári. Účastník olympiády v Mexiku 1968 má na svojom konte šesť zápasov v olympijskom výbere aj dva štarty za československé A-mužstvo. Zaznamenal ich v októbri 1970 v Prahe proti Fínsku a Poľsku. Za Jednotu Trenčín odohral v I. lige 146 zápasov a strelil 17 gólov.

Jaroslav Macháč priviedol Jednotu Trenčín späť medzi československú elitu v lete 1975. Počas nasledujúcich dvoch sezón odchytal kompletnú zápasovú minutáž. Redakcia týždenníka Gól ho zaradila do jedenástky ročníka 1976/1977. V marci 1978 si so spoluhráčmi siahol na jedinú trofej Jednoty v konkurencii najsilnejších mužstiev v republike. Radoval sa po finále Slovenského pohára, v ktorom Trenčania senzačne zdolali Slovan Bratislava s piatimi majstrami Európy z Belehradu na súpiske. V najvyššej československej súťaži odchytal 132 zápasov. Jeho futbalový príbeh sa končí trénerskou kapitolou pod hradom Matúša Čáka, kde jeho rukami prešiel nejeden brankársky talent vrátane Martina Lipčáka, Kamila Čontofalského, Tomáša Belica, Miloša Volešáka a mnohých ďalších.

Štefan Hojsík prišiel do trenčianskej Odevy krátko pred zlúčením s TTS Trenčín z prvoligových Pardubíc. Vysoký stopér doviedol Jednotu Trenčín ako kapitán k postupu do československej ligy a v ročníku 1962/1963 aj k druhému miestu za Duklou Praha. V strede obrany nechýbal ani pri premiérovom štarte Trenčína v pohárovej Európe proti Polonii Bytom. Na medzinárodnej scéne si mimoriadne úspešne počínal v roku 1966, keď so spoluhráčmi dokráčal až do finále Stredoeurópskeho pohára vo Florencii. Jednota Trenčín vďaka jeho dvom gólom vyradila v 1. kole súťaže Admiru Viedeň. Bol súčasťou všetkých expedícií Trenčanov po exotických destináciách. S kapitánskou páskou na rukáve viedol tím počas turné v Strednej Amerike a Južnej Amerike. Bol aj pri historickom víťazstve nad brazílskym Flamengom. Dlhé roky bol členom legendárnej trenčianskej obrany Schwarcz, Pokorný, Hojsík, Čemez. V meste pod hradom Matúša Čáka pôsobil aj po návrate klubu do prvej ligy na jar roku 1975. Po úspešnom pôsobení vo farbách TJ Gottwaldov, ktorému pomohol k triumfu v Československom pohári, robil asistenta trénerom Štefanovi Čambalovi, Jánovi Huckovi a Teodorovi Reimannovi. Následne viedol tím ako hlavný tréner. V najvyššej súťaži odohral za Trenčín deväť sezón. Na svojom konte má 253 prvoligových štartov a 26 gólov.

O nominácii členov do SSTnF rozhoduje päťčlenná komisia, ktorá stála pri jej zrode. Jej predsedom je bývalý prezident klubu Ozeta Dukla Trenčín Pavol Hozlár. Súčasný klub zastupuje generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček, históriu futbalu pod Čákovým hradom slovenská trénerská legenda Jozef Jankech, František Koronczi a autor knihy k 110 rokom futbalu a futbalový bádateľ Jozef Hankoci.

Fotogaléria

               
 
Autor: sstnf
Rozpis zápasov
19:00 Zlaté Moravce
Fortuna liga, 4. kolo, 22.9.2020
ŠKF Sereď - AS Trenčín
3:2 Žilina
Fortuna liga, 7. kolo, 19.9.2020
AS Trenčín - FC Nitra
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
A-tím 19.9.2020

FL | Prvé ligové víťazstvo nás posunulo v tabuľke vyššie

Zverenci trénera Stijna Vrevena vyhrali zápas 7. kola Fortuna ligy proti FC Nitra...

ASTV 18.9.2020

ASTV | Rozhodnite o tom, kto strelil gól mesiaca august

ASTV vám prináša po takmer roku ďalšiu edíciu ankety o najkrajší gól v podaní...

A-tím 18.9.2020

Čatakovič | Musíme byť pripravení na brejky Nitry

Naša najvyššia futbalová súťaž pokračuje v rýchlom tempe a po úspešnom pohárovom zápase...

This is my sen 18.9.2020

TiMS | Prestížny turnaj This is my sen bude tento rok inak

Pandémiou koronavírusu stojí za zrušením viacerých športových podujatí nielen na...

orion tip adidas
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín  Edart
 Mercedes Benz  Krusovice  Smoker  SWAN  slovlak
×
Odohrané v 19:00 |
AS Trenčín
FC Nitra