ASTV 10.1.2021

AS Trenčín | Cesta k zmene loga

Vrcholy, pády a opätovné povstania. Ospevovaní i zatracovaní. Niť víťazstiev a prehier. Denný chlieb každého športovca a športového klubu. Vieme ako s tým máme pracovať. V živote však prichádzajú kroky, ktoré už nebudete môcť zopakovať. Premena identity spoločnosti zásadnou zmenou loga je vstupom na tenký ľad. Preto vám dnes chceme rozpovedať príbeh, ktorý viedol k tomuto citlivému kroku vo vašom AS Trenčín.

Začať musíme ešte pred príchodom súčasného väčšinového vlastníka klubu Tschena La Linga. V polovici prvej dekády tohto tisícročia, v čase, keď sa klub začal transformovať po filozofickej a organizačnej stránke. Po príchode holandského vlastníka sa menila nielen športová stránka, ale celková tvár, ktorou sa klub prezentoval.

Jedným z hlavných cieľov bola cesta väčších ale aj menej známych európskych klubov. Nič prevratné, avšak v našich krajoch v tých časoch netradičné. Futbal sa stal našim prostriedkom na spájanie firiem, spoločností a organizácií. Prijali sme zodpovednosť nielen za históriu a rozvoj futbalu v regióne, ale sociálnu zodpovednosť prostredníctvom charitatívnych a podporných programom.

Veľmi skoro prišla na rad aj otázka nového loga, keďže to predchádzajúce splnilo svoj historický význam. Vzniklo v roku 2003 a prinieslo ho premenovanie na AS Trenčín. Logo však bolo takmer zrkadlovým obrazom loga futbalového klubu z Uherského Hradišťa. Nespĺňalo hodnotu historického odkazu a farebne nekorešpondovalo s tradičnými farbami futbalu pod Čákovým hradom.

Po návrate do prvej ligy sme začali búrať zaužívané predstavy o spôsobe hry, hráčskej skladbe a taktike. Našim hlavným cieľom bolo streliť viac gólov než súper, čo nekorešpondovalo so zažitou predstavou menej inkasovať. Práve v tomto čase sme začali rozvíjať aktivizáciu našich partnerstiev menej tradičnými cestami. Pripravovali projekty, ktoré dopĺňali skladačku zvanú futbalový klub. Aj vďaka nim značka AS Trenčín žije napriek takmer trom rokom v exile. Klub je totiž silný len vtedy, keď funguje aj v čase problémov na športovom poli. Práve preto budeme naďalej vnímať futbal nielen podľa sobotňajšieho výsledku na ihrisku.

Vráťme sa však k samotnému logu. Počas dlhých viac ako dvanástich rokov nebol a pravdepodobne ani nebude lepší čas na jeho zmenu. Pri príležitosti návratu klubu domov do Trenčína a na nový štadión.

Prvým krokom bolo rozhodnutie vystúpiť z kruhu nášho pohľadu na klub a históriu. Tým nemyslíme priamo tvar predchádzajúceho loga. Preto sme sa rozhodli dať príležitosť úspešnej grafickej firme, ktorá náš cieľ zobrala ako výzvu. Potrebovali sme získať odstup, ale nielen to.

Našli sme štúdio so skvelým prístupom a mnohými oceneniami nielen v našich končinách. Predtým než sa pustili jeho ľudia do práce, dôkladne si zmapovali terén. Vyžiadali si komplexnú športovú, fanúšikovskú a myšlienkovú charakteristiku klubu. Absolvovali sme niekoľko stretnutí a odpovedali sme na množstvo otázok. Jedným z veľkých pomocníkov bolo podrobné poznanie viac ako storočnej futbalovej tradície v meste.

Ak logo nevychádza z histórie ako v prípade tradičných značiek, musí prísť krok iným smerom. Jedným zo základných oporných bodov preto bola myšlienka posunúť klub do tohto tisícročia. Nájsť dynamiku doby a jednoduchosť dizajnových línií v prepojení s rešpektom k histórii.

Našim cieľom bolo prísť so značkou, s ktorou sa môžu identifikovať aj fanúšikovia mimo tých najviac ortodoxných. Chceli sme logo nadčasové, zapamätateľné a rozpoznateľné aj pre všetkých mimo futbalového prostredia. Ďalšími podmienkami boli prvky nesúce odkaz na naše mesto a náš kraj. Sme regionálnym klubom a zostaneme ním navždy.

Prvé náhľady na prácu spoločnosti Pergamen priniesli nový a pre vývoj loga zásadný pohľad. Silným menovateľom sa stala história futbalových klubov v Trenčíne. Dôležité futbalové kluby v našom meste síce spájala nepretrhnutá niť, ale inak tomu bolo v prípade ich mena a loga. Objavili sme, že priekopníci jednoty športu v meste pod jednou strechou TTE a následne TTS nosili na drese dominantné „T“. Práve toto „T“ sa dnes vracia k odkazu pionierov organizovaného športu v Trenčíne. Rovnako ako vtedy aj dnes budú zástupcovia deviatich rôznych športov v meste vystupovať pod zjednocujúcim „T“. Nové „téčko“ dnes nebude reprezentovať len jednotu športov v meste, ale spoločnú históriu futbalu pod Čákovým hradom – „Jeden Trenčín, jedna história“.

Opustiť myšlienku, že naše logo bude tradičné tvarom a symbolmi dozrelo. Línia hradu, kruh či štít sa stali minulosťou. Cesta priekopníkov v podobe Juventusu, Nantes alebo Reims nám bola oporou v rozhodnutí urobiť odvážny a nekonformný krok. Najbližšie nám je však vývoj Legie Varšava, v ktorej dnešnom logu sa snúbi odkaz na minulosť a vizuálne prevedenie dneška.

Vystúpili sme zo zovretia stereotypu. Veríme, že naša doterajšia práca a nové logo nás podporia na našej ceste, ktorá je našim cieľom. Chceme byť viac ako futbalový klub. Chceme vychovávať mládež, tvoriť príbehy, spájať ľudí, prinášať hrdosť a propagovať naše mesto.

Rovnako sme pristúpili aj k prezentácii loga. Nechceli sme iba tlačovú konferenciu. Ešte pred samotným zverejnením ste ho mohli vidieť na mnohých miestach nášho mesta a kraja. Námestia, obchodné centrá, reklamné plochy, známe osobnosti, či iné netradičné nosiče boli prvými nositeľmi nového loga. Veríme, že časom sa dostane do sŕdc všetkým fanúšikom futbalu, hádzanej, florbalu, basketbalu, bedmintonu, tenisu, malého futbalu, footgolfu a ešportu v našom meste.

Váš klub AS Trenčín

Autor: astn
Rozpis zápasov
4:2 Trnava
Fortuna liga, 17. kolo, 4.12.2021
ŠKF Sereď - AS Trenčín
15:00 Štadión Sihoť
Fortuna liga, 18. kolo, 11.12.2021
AS Trenčín - MŠK Žilina
Facebook

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 5.12.2021

Klub | Tréner Hlinka v AS Trenčín skončil

Peter Hlinka opúšťa trénerskú stoličku v AS Trenčín. Na základe vlastnej žiadosti a po následnej...

ASTV 5.12.2021

Kadák | Musíme sa z toho nejako dostať

Ani ôsmy gól Jakuba Kadáka v tomto ročníku nestačil na body proti ŠKF Orion Tip Sereď. Hoci náš mladý...

ASTV 4.12.2021

ASTV | Zostrih zo zápasu Fortuna ligy proti Seredi

ASTV vám prináša zostrih zo stretnutia 17. kola základnej časti Fortuna ligy 2021/2022...

ASTV 4.12.2021

ASTV | Tlačová konferencia po zápase Fortuna ligy proti Seredi

ASTV vám prináša tlačovú konferenciu po zápase Fortuna ligy proti ŠKF Orion...

Tipsport SK  macron
 Fitshape  vanStyn  Mesto Trenčín
 Mercedes Benz  zlaty bazant  Smoker  SWAN  slovlak  mattoni  monolit  jaaa higa