Stojí to za to! Sadnite si pred počítač a spustite internet, konkrétne známu webstránku www.youtube.com. Do vyhľadávača tejto stránky zadajte meno Tscheu La Ling. Ide o bývalého holandského reprezentanta, bývalého strelca Ajaxu Amsterdam a súčasného majiteľa AS Trenčín. Vo výsledkoch vyhľadávania sa objaví heslo Fighting With The Stars: John de Wolf vs. Tscheu La Ling. Keď naň ťuknete, začne sa pred vami odvíjať šesťminútové video z programu holandskej televízie SBS 6. Hviezdy z rôznych oblastí v ňom prijímajú výzvy. Dva futbaloví ex - profesionáli prijali výzvu postaviť sa 12. mája tohto roku proti sebe do ringu. Šokujúco tvrdý duel v štýle mixu boxu, kickboxu a thaiboxu, v ktorom sa udieralo i kopalo, skončil knokautom de Wolfa.
Počas víkendu bola v Trenčíne „inšpekcia“. Skupina Holanďanov na čele s 51-ročným Tschen „Tscheu“ La Lingom si prišla obzrieť svoje vlastníctvo, futbalový klub AS, s ktorým má zaujímavé zámery. Samozrejme, že prítomnosť bývalého hráča Ajaxu a spolumajiteľa AS bola zaujímavá i pre nás. A hoci spočiatku robil drahoty – s médiami vraj veľmi nekomunikuje - a museli sme zjednávať čas i dĺžku termínu, nakoniec sa sympatický Holanďan prejavil ako ochotný spoločník. K nasledujúcemu rozhovoru, pre slovenské médiá zatiaľ k prvému a poslednému, došlo pred zápasom AS Trenčín – MFK Ružomberok.
Začnime videom, ktoré sme videli. Váš súboj v ringu s de Wolfom bol dosť šokujúci.
„Prečo?“
Čakal som, že dvaja bývalí futbalisti skôr predvedú niečo ľahšie, ale vy ste sa do seba pustili ostro a tvrdo.
„No, on dal jednu mne, ja som sa pokúsil dať jednu jemu, potom udrel on mňa, ja jeho a už to išlo. Veľmi jednoduché.“
Čo tá tvrdosť?
„To bol dôvod, aby som ho rýchlo poslal k zemi a ukončil to. Potom to už tvrdé nebolo (smiech).“
Vy ste vraj boli pred začiatkom futbalovej kariéry amatérsky boxerom a až potom u vás vyhral futbal?
„Nie, to nie. Odkiaľ to máte? Pravdou je, že môj otec bol amatérskym pästiarom.“
Vôbec, ako k tomu súboju s de Wolfom došlo?
„Oslovili ma z televízie, zhruba rok pred tým súbojom. Zatelefonovali mi a opýtali sa ma, či by bolo z mojej strany niečo také možné. Musel som nad tým porozmýšľať, pätnásť rokov som netrénoval. Ale povedal som si, že to bude dôvod na opätovné trénovanie a že pre seba niečo urobím. Ale moja práca, môj biznis mi to nedovoľovali. Veď práve v čase súboja sme pracovali na kúpe AS Trenčín. Takže nakoniec to skončilo tak, že ja som išiel do ringu bez trénovania, pretože som nemal žiaden čas nazvyš, kým môj súper sa na to pripravoval celý rok.“
Ste s de Wolfom priatelia?
„Až tak úplne nie. Poznáme sa. Hrávali sme spolu futbal, on za Feyenoord, ja za Ajax.“
Veď i vy ste hrávali za Feyenoord.
„Áno. Ale len jeden rok po návrate do Holandska. Sedem som strávil v Ajaxe, to je jednoducho klub môjho srdca.“
V roku 1976 mal o vás veľký záujem Manchester United.
„Áno, ja som bol veľmi talentovaný hráč. Nie tvrdo pracujúci, ale talentovaný. Mal som šancu ísť do veľkých európskych klubov, príkladmi sú Manchester United a Real Madrid. Vravím, bol som talentovaný, ale nebol som absolútny profesionál. To bol dôvod, pričom som nakoniec v 26 rokoch išiel len do gréckeho klubu, konkrétne do Panathinaikosu Atény.“
Nemyslíte si teraz, že to bola veľká chyba vo vašom živote?
„Keď sa pozriete spätne na svoj život, nájdete v ňom množstvo chýb. Je to súčasť života každého z nás. Každý pri spätnom pohľade nájde veci, ktoré by už nespravil alebo robil ináč. Ja som sa niečo z mojich chýb naučil a teraz sa to snažím odovzdať súčasným hráčom, aby urobili iný výber.“
Boli ste v Ajaxe, ktorý v Holandsku získal pár titulov, ale v Európe vtedy nezaknihoval žiaden úspech. V nej vyhrával predtým a potom.
„Počas mojich siedmich rokov v Ajaxe sme získali štyri tituly a dvakrát vyhrali pohár. Hral som v tíme, v ktorom boli Cruyff a Neeskens a neskôr van Basten a Rijkaard. Bol som súčasťou generácie, ktorá bola medzi týmito dvoma a ktorá nemala najlepšie časy. Ale nadobudol som veľké skúsenosti a moje spomienky sú dobré.“
Ajax je známy ako klub so skvelou mládežníckou liahňou, s akadémiou a perfektne organizovaným mládežníckym systémom. Vlastne, práve to mu je vlastné a typické. Chceli by ste niečo z toho dostať do praxe v Trenčíne? Vy či vaša spoločnosť máte akadémie aj v iných štátoch.
„Myslím si, že sa o to môžeme pokúsiť a zlepšiť podmienky pre prípravu hráčov.“
Vôbec, ako sa zrodila idea kúpy futbalového klubu?
„Tak, že v posledných pätnástich rokoch podporujem množstvo futbalistov. Pomáham im so špeciálnymi tréningovými metódami, so špeciálnym výživovým systémom, jednoducho, vylepšovať systém. Robím to roky a robil som to s mnohými hráčmi ako Frank Rijkaard, Jaap Stam, v súčasnosti s Wesley Sneijderom a Rafaelom Van der Vaartom, ktorí majú so mnou uzavreté kontrakty. Pomáham im pripravovať sa fyzicky a zlepšovať sa. A k myšlienke pokúsiť sa o niečo podobné v krajine ako je Slovensko prišlo i v súvislosti s tým, že tu máme developerské projekty, ako výstavba domov, obchodných centier. Spoznali sme túto krajinu a spoznali sme i mentalitu slovenských hráčov. A aj ich kvalitu. Samozrejme, pracovať treba na jednom i na druhom. A pracovať treba i s klubom. Verím, že v priebehu dvoch rokov môže AS Trenčín skutočným profesionálnym klubom. Nanešťastie, v poslednej sezóne sa AS ledva udržal v najvyššej súťaži, zachránil sa na poslednú chvíľu. Tým pádom sme stratili dosť času, pretože my by sme do tohto projektu v prípade, že by spadol do druhej ligy, nešli. Nemali by sme záujem.“
Aké sú vaše plány?
„Do dvoch – troch rokov chceme mať z AS klub, ktorý bude na Slovensku patriť medzi špičkové. Viem, že vziať futbalový klub nie niekedy nielen biznisom, ale i dobrodružstvom. Rozhodne sme tu však neprišli realizovať len svoje hobby, máme svoj cieľ.“
Čo je pre vás dôležitejšie v tejto sezóne? Výsledky, umiestnenie alebo pochopenie filozofie?
„Po šiestich mesiacoch pôsobenia v klube si spravíme analýzu. Všetkého. Technického štábu, organizácie klubu, hráčov, komerčnej stránky. Zanalyzujeme všetko. Zhodnotíme, čo je správne, čo je dobré a čo nie. Ktorí hráči klub opustia. To isté sa týka realizačného tímu. Ľudí z organizácie klubu. Nemáme čas päť alebo desať rokov. Máme svoj cieľ s časovým horizontom, ktorý som už spomínal. Každý v klube i všetci hráči vedia, že majú svoju zodpovednosť, ktorú musia prevziať. Takže zhodnotíme uplynulých šesť mesiacov a povieme si, čo v nasledujúcich šiestich. A po nich si opäť preberieme, čo bolo.“
Povráva sa, že v zime by mali prísť štyria – piati skúsení hráči, možno z Holandska, možno z iných krajín...
„Možno sa to tu z časti vymení. To platí pre všetky zložky klubu. Začínajúc hráčmi, pokračujme cez realizačný tím, manažérov klubu, funkcionárov. Nik v klube nie je dôležitý. Dôležitý je samotný klub. Uvidíme, čo budeme robiť. Môžem však povedať, že v ďalšej časti sezóny kompletne odlišný. Príde k revolúcii. Nemáme však čas na totálnu prestavbu, ale musíme využiť čas, ktorý máme na to, aby sme, ak už na dome nevymeníme strechu a okná, dokázali postaviť zdravý základ. A potom budeme stavať.“
Ste optimisti, vy i váš spoločník, i ďalší z výpravy. Nemáte v pláne chodievať do Trenčína častejšie, možno práve kvôli tomu, aby ste preniesli na ostatných optimizmus?
„Máme svoj biznis a ten nás obmedzuje. Tu máme štáb ľudí, s ktorými veľmi dobre komunikujeme. Sme s ním spokojní. Akurát, že nie sme spokojní s výsledkami. Tie by sme chceli zmeniť najrýchlejšie, ako sa len dá. Keď to nepôjde, budeme musieť siahnuť k tvrdším rozhodnutiam.“
V čom je princíp vášho biznisu s AS Trenčín? Čo vlastne chcete? Chcete predávať hráčov do bohatších líg ako do holandskej, belgickej, francúzskej, nemeckej? Alebo získať úspech tu? Pretože, skutočne si nevieme predstaviť, ako sa dá profitovať na slovenskom futbalovom klube.
„To hovoríte vy. Ja si myslím, že sa to dá. Samozrejme, chce to úspech. A ten potom prináša peniaze. My sme biznismani a nechceme strácať peniaze. Náš zámer sa dá rozdeliť do dvoch etáp. Prvou je, aby sme Trenčín dostali na európsku futbalovú mapu. V druhej už môžeme začať uvažovať o financiách, o tom, ako ich tu zarábať.“
Čo ak Trenčín skončí po tejto sezóne v druhej lige?
„Prezradím vám jedno tajomstvo.“
Počúvam...
„Trenčín v druhej lige neskončí!“
VIZITKA TSCHEN „TSCHEU“ LA LINGA
MIESTO A DÁTUM NARODENIA: Den Haag, 6. január 1956
KLUBOVÁ KARIÉRA: FC Den Haag (1973 – 1975, 42 zápasov/ 3 góly), Ajax Amsterdam (1975 – 1982, 172/ 54), Panathinaikos Atény (1982 – 1984, 49/14), Olympique Marseille (1984 – 1985, 27/6), Feyenoord Rotterdam (1985 – 1986, 18/1), FC Den Haag (1986 – 1987, 10/0)
VÝŠKA: 180 cm
POST V ČASE AKTÍVNEJ KARIÉRY: pravý krídelník
REPREZENTAČNÁ KARIÉRA: Holandsko (1977 – 1982, 14/2), hral v kvalifikácii na ME 1980 a MS 1982
REPREZENTAČNÝ DEBUT: 5. októbra 1977, Holandsko – ZSSR 0:0 v Rotterdame
POSLEDNÝ REPREZENTAČNÝ ZÁPAS: 25. mája 1982, Anglicko – Holandsko 2:0 v Londýne
ÚSPECHY: 4 – násobný majster Holandska ( 1976-77, 1978-79, 1979-80, 1981-82 ), víťaz Holandského pohára (1976, 1979), majster Grécka (1984), víťaz Gréckeho pohára (1984)
CHARAKTERISTIKA AKO HRÁČA: Bol ofenzívnym pravým krídlom s obrovským talentom, práve pre ten ho legendárny Rinus Michels stiahol do Ajaxu. Zdobila ho perfektná technika a rýchlosť, schopnosť priestorovej orientácie, výberu miesta a načasovania sa. Štadiónom Ajaxu sa neraz nieslo: „Alle ballen op Ling“ (Všetky lopty na Linga“). Ale príznačná preň bola i ležérnosť, podľa mnohých lenivosť a nezáujem o poučenie za z kritiky, mal sa dokonca vyjadriť, že ho kritici nezaujímajú. A práve preto neskončil v európskych veľkokluboch, hoci na to mal a záujem z druhej strany bol.
SÚČASNOSŤ: Podnikanie s výživovými doplnkami pre športovcov (spoločnosť Fitshape), developerské i mliekarenské aktivity, majiteľ AS Trenčín. Založil futbalové akadémie v Grécku (pomerne známa La Rotsa), Argentíne, Brazílii, Rumunsku a Bulharsku.
V ringu: De Wolf vs. La Ling
John de Wolf bude mať 10. decembra 45 rokov. Bývalý obranca Groningenu (1983 – 1985), Sparty Rotterdam (1985 – 1989), Feyenoordu Rotterdam (1989 – 1994, súhrne v holandskej lige 329 zápasov) či anglického Wolverhamptonu Wanderers (1994 – 1996) končil s kariérou v roku 2000 ako hráč Helmondu. V reprezentácii Holandska odohral 6 zápasov. Bol známy ako tvrdý, ale nie zákerný obranca, mal prezývku Veľký John alebo Rambo. V súboji s Tschen La Lingom bol favoritom. Začal skutočne aktívnejšie, v úvode zasypal La Linga spŕškou úderov, aj jeho pohyb vyznieval lepšie, rovnako ako celý fyzický dojem. Ibaže po minúte a štyroch sekundách „tanca“ v ringu sa mihla La Lingovej pravačka a de Wolfa to popri povrazoch stočilo na zem. Tschen La Ling vyhral knokautom už v 1. kole!
Väčší profesionalizmus
My Slováci o sebe dosť často pochybujeme. Naša mentalita je iná ako mentalita Holanďanov. Čo si všimol Tschen La Ling u slovenských hráčov? „Mám dojem, že v myslení slovenských hráčov je priveľa amaterizmu. Predsa, keď hrám za peniaze, mal by som za ne hrať na sto percent. Pre seba, pre rodinu, ktorú živím, pre klub, ktorý mi dáva peniaze. To je jeden bod. Iným bodom je to, že slovenskí hráči chcú robiť a majú v sebe zmysel pre disciplínu, na čom sa dá stavať. Ale vravím, chce to byť väčšími profesionálmi,“ hovorí majiteľ AS Trenčín.
...alebo bez pána McDonalda
Čo tréner Rob McDonald? – opýtali sme sa Tschen La Linga počas nášho rozhovoru. „Hral mnoho rokov v Holandsku, trénoval v menších holandských kluboch. Je to dobrý typ človeka, dobre zorientovaný vo futbale. To, čo robí v Trenčíne je v poriadku, má u hráčov rešpekt. Ale výsledky nie sú dobré. A ak chceme pokračovať v našej filozofii, musíme uvažovať nad všetkými sférami, kde sa čo dá robiť lepšie. S pánom McDonaldom alebo bez pána McDonalda,“ povedal nám majiteľ AS. O deň neskôr, v nedeľu, už bola pravdou druhá alternatíva – Rob McDonald bol z pozície trénera AS odvolaný.
AS Trenčín vo Voetbal International
Počas víkendu bol v Trenčíne i redaktor holandského týždenníka Voetbal International, vplyvného periodika, ktoré patrí k elite futbalových médií v Európe. Zhruba šesť až sedemstranový materiál o AS Trenčín, plánoch La Linga a jeho spoločníka v klube, o slovenskom futbale má vyjsť pravdepodobne v čase Vianoc.