Aktuálne 28.4.2022

Ohlasy po turnaji v Ostrave - starší žiaci U15

V dňoch 14.-17.4. sa náš klub predstavil na Easter tournament Ostrava 2022, so zastúpením 4 kategórií. Aká bola cesta turnajom pre chlapcov do 15 rokov?

Hráči pod vedením trénera Tomáša Nebusa sa rovnako ako ostatné naše kategórie predstavili na podobnom medzinárodnom turnaji po prvý krát. Našim starším žiakom sa v domácej súťaži pomerne darí a určite ich výsledkovo môžeme považovať za najúspešnejšiu kategóriu. Na turnaj tak išli naši hráči ročníka nar. 2007-2009 s cieľom zmerať si svoje sily s tímami z iných krajín a taktiež s tímami, s ktorými sa bežne nestretávajú.V prvom zápase sa stretli proti domácej Ostrave. Tá hneď ukázala svoju kvalitu a už od začiatku si spravila výrazný náskok. Do polčasu sa stav skóre mierne zlepšil, avšak v druhom polčase neboli naši chlapci schopní zastaviť rýchlu hru súpera.

Podobný priebeh mal aj druhý zápas proti českému Zlínu. V prvej časti hry sa súper prezentoval presnou streľbou, naši hráči sa dokázali presadiť výraznejšie až v druhej štvrtine. V druhom polčase sa našim chlapcom podarilo skórovať iba 11 bodov, čím sa od nich súper výsledkovo vzdialil.

V ďalšom zápase nastúpili proti východoslovenskej Čani. Celý zápas bol veľmi vyrovnaný, po prvej štvrtine bol stav remízový, po druhej sme mali navrch o 1 bod. Po tretej časti mal dvojbodový náskok súper a ani v poslednej minúte zápasu nebolo rozhodnuté, kto vyhrá. Nakoniec sa našim chalanom v napínavom závere podarilo strhnúť výhru na svoju stranu.

Vo štvrtom zápase sa naši hráči predstavili proti litovskému tímu Klaipedos. Tak ako aj v junioroch, aj v tejto kategórii ukázalo toto družstvo svoju veľkú kvalitu a našich chalanov nepustilo v zápase takmer k ničomu. 

Posledný zápas na turnaji odohrali naši chlapci proti maďarskému tímu Újepst. Od začiatku to bol vyrovnaný zápas, po prvej štvrtine naši hráči vyhrávali o 5 bodov, na polčase mali 4-bodový náskok. V druhom polčase zlepšili obranu a presnými strelami spoza trojbodového oblúka, ako aj z rýchlych protiútokov si tak zabezpečili ďalšie víťazstvo.

  • BK AS Trenčín - BK Snakes Ostrava 38:79

Body AS: Tomík 20, Sollár 12, Závodský R.4, Grbálik T.2.

  • BK AS Trenčín - Strabag Zlín 34:73

Body AS: Sollár 16, Závodský M.6, Tomík 6, Halama 4, Jonek 2. 

  • BK AS Trenčín - BA Čaňa 49:44

Body AS: Sollár 20, Tomík 15, Závodský R.10, Halama 2, Závodský M.2.

  • BK AS Trenčín - Klaipedos 9:79

Body AS: Tomík 5, Zavadinka 2, Závodský M.2.

  • BK AS Trenčín - Újpest MT 60:40

Body AS: Sollár 23, Tomík 19, Závodský M.9, Halama 5, Závodský R.2, Tinka 2.Naši starší žiaci sa tak na turnaji s bilanciou 2 výhry a 3 prehry umiestnili na 4.mieste. Táto skúsenosť našim chlapcom ukázala, v ktorých herných činnostiach sa musia ešte zlepšiť a zároveň, čo môžu považovať za svoju silnú stránku. Je ňou určite bojovnosť za akéhokoľvek stavu. Veľkú radosť nám tiež spravil Jakub Ďurián, ktorý sa zúčastnil v individuálnej súťaži trestných hodov a umiestnil sa v medzinárodnej konkurencii na 3.mieste


Nižšie si môžete prečítať hodnotenie turnaja v pohľadu trénera, dvoch hráčov a tiež bronzového strelca trestných hodov:

Tomáš Nebus - tréner AS

"Medzinárodný turnaj v Ostrave, ktorého sa zúčastnili družstvá zo Slovenska, Česka, Maďarska a Litvy bol aj pre našich starších žiakov ich prvou medzinárodnou skúsenosťou. Odohrali sme počas 4 dní 5 zaujímavých zápasov. Z toho sme 3 zápasy prehrali (Klaipedos, Zlín, Ostrava) a 2 zápasy sme vyhrali (Čaňa, Újpest). Presvedčili sme sa, že najlepšie družstvá hrajú svoje zápasy vo vysokom tempe s agresívnou celoplošnou obranou. Počas celého zápasu vyvíjajú tlak na loptu a hrajú ako o život od začiatku až do konca, bez ohľadu na aktuálne skóre. 

Naším najkrajším basketbalovým momentom bol zápas, ktorý sa nám podarilo otočiť a vyhrať napriek tomu, že sme 4 minúty pred koncom prehrávali o 6 bodov. Týmto víťazstvom sme preskočili maďarský Újpest a skončili sme na celkovom 4. mieste v našej kategórií chlapcov U15. Mali sme zastúpenie aj v súťaži individuálnych zručností (dribling, trojková streľba a šestky), kde Jakub Ďurián obsadil v medzinárodnej konkurencii pekné 3. miesto v súťaži šestiek. 

Na záver musím ešte spomenúť aj veľmi pekné správanie väčšiny družstiev, ktoré sa okrem moderného nátlakového basketbalu, prezentovali aj korektným, disciplinovaným a slušným správaním. Môžem spomenúť konkrétne litovský Klaipedos, ktorý nás po basketbalovej stránke "vyučoval" a napriek tomu sa ich hráči k nám správali s úctou a rešpektom. Práve takéto družstvá sú aj pre našich chlapcov basketbalovo aj ľudsky krásnym a nasledovania hodným príkladom a práve preto bol tento turnaj pre nás obohacujúci a inšpirujúci."

Rafael Tomík - hráč AS

"Na prvý zápas proti Ostrava Snakes sme sa veľmi tešili. Zahrali sme ho najlepšie, ako sme mohli, ale bohužiaľ sme na nich nestačili. Druhý zápas proti Zlínu nám chýbala dobrá obrana a energia do zápasu. Tretí zápas proti Čani bol veľmi vyrovnaný, snažili sme sa dobre brániť a tak sa to aj prejavilo na výsledku, vyhrali sme 49:44. Vo štvrtom zápase proti Klaipedos sme flákali obranu a celkovo sme nemali dostatok chuti hrať. Posledný zápas pred odchodom sme chceli vyhrať, snažili sme sa brániť aj útočiť a zápas sme úspešne ukončili a mohli ísť spokojný domov. Celkovo turnaj hodnotím pozitívne, dal nám veľa skúseností a možnosť zahrať si s inými družstvami v inom prostredí."

Martin Halama - hráč AS

"Najviac ma zaujali zápasy proti zahraničným tímom, lebo som mohol osobne porovnať slovenskú a zahraničnú úroveň basketbalu. Zrejme najlepšie som si zahral proti tímu Klaipedos, aj keď bodový výsledok bol, aký bol. Dúfam, že sa aj náš tím raz dostane na ich úroveň. Z basketbalovej stránky mi tento turnaj dosť pomohol. Mal som veľa možností priučiť sa od lepších a všimnúť si svoje nedostatky. Som rád, že som mohol spoznať mojich zahraničných basketbalových rovesníkov, ale aj lepšie svojich spoluhráčov."

Jakub Ďurián - hráč AS , 3.miesto v streľbe TH

"Som rád, že som sa mohol zúčastniť súťaže v hádzaní TH a porovnať sa s výbornými hráčmi z iných krajín. O to viac sa teším, že som sa medzi nimi umiestnil na 3. mieste. Bol to pre mňa super zážitok a veľká motivácia do ďalších tréningov. Zároveň som rád, že som tým pomohol reprezentovať náš klub."Fotky zo zápasu proti maďarskému Újpest nájdete tu.

Na našom Facebooku AS Trenčín basketbal si môžete pozrieť fotografie z celého turnaja.  

Rozpis zápasov

Prečítajte si tiež

archív novinek
Aktuálne 10.8.2022

Odštartovali sme novú sezónu 2022/23

V nedeľu 7.8.2022 sa v areáli Sedmičky stretli kategórie na novú sezónu.

Aktuálne 29.7.2022

Po dvoch rokoch letný kemp opäť v Trenčíne

Aké boli tieto dva týždne z pohľadu trénerov a detí?

Mládež 28.7.2022

Výsledky

Výsledky zápasov

Aktuálne 1.8.2022

Súhrn sezóny - Mikroliga/Prípravka

Zhrnutie sezóny 2021/22 mikroligy a prípravky.

Mesto Trenčín  Mercedes  Terajsok  Sitka  Bassta  Kúpeľné pivo  SunBus  Biohem  Unotech  Respect  zts  Araver  lizard