Aktuálne 27.4.2022

Ohlasy po turnaji v Ostrave - juniori U19

V dňoch 14.-17.4. sa náš klub predstavil na Easter tournament Ostrava 2022, so zastúpením 4 kategórií. Aká bola cesta turnajom pre chlapcov do 19 rokov?

Hráči pod vedením trénerky Márie Felixovej a asistenta Andreja Heleša vycestovali na turnaj s hlavným cieľom porovnať si svoju kvalitu s rozdielnymi tímami, ako s tými, čo sa stretávajú dookola v domácej súťaži. Ďalšou prioritou bolo, aby si aj títo chalani mohli po prvý krát užiť atmosféru turnaja a utužiť tým kolektív. Kategória U19 na turnaji bola otvorená hlavne pre chlapcov nar. 2003, čo v našom tíme spĺňa iba jeden hráč, ostatní sú narodení v rokoch 2004-2006. Naše očakávania preto boli ťažko určiteľné, keďže sme sa ešte so žiadnym z tímov nestretli.

V prvom zápase nastúpili naši juniori proti Malackám. Od začiatku zápasu sme mali mierne navrch, avšak miestami chalanom robilo problém presadiť sa do stojatej obrany súpera. Bodový rozdiel pomaličky narastal a naši hráči tak vstúpili do turnaja víťazne.

Ďalší zápas odohrali proti víťazovi turnaja z Opavy. Počas celého zápasu so súperom držali krok a štvrtiny končili tesnými rozdielmi, s maximálne 4-bodovým makom alebo náskokom. Nakoniec zápas vyhrali hráči z Čiech, naši chlapci sa však nemajú za čo hanbiť.

V treťom stretnutí proti Kolínu naši hráči na polčase vyhrávali o 4 body, v priebehu poslednej štvrtiny sa nám však prestalo dariť v útoku a súper sa niekoľkými presnými strelami dostal do vedenia.

Vo štvrtom zápase si to naši chalani proti Přerovu užili naplno. Vyhrali všetky štvrtiny a aj vďaka výbornej streľbe sa mohli tešiť z ďalšieho víťazstva.

Predposledný zápas nastúpili naši hráči proti litovskému tímu Klaipedos. Súper hneď na začiatku zápasu ukázal naplno svoju kvalitu a v prvej štvrtine si vytvoril 21-bodový náskok. V druhej aj tretej časti mal mierne navrch, ale naši chalani sa nevzdali a poslednú štvrtinu vyhrali 31:14. Aj napriek tomu na kvalitného súpera nestačili.

Posledný zápas odohrali naši juniori proti domácej Ostrave. V troch štvrtinách mali mierne navrch domáci, v poslednej naši hráči dokázali zvíťaziť. Nakoniec sa však z výhry tešil český tím.

• BK AS Trenčín - TJ Strojár Malacky 61:35

Body AS: Nebus O.12, Pabiš 9, Heleš 8, Briatka 7, Michálik 7, Studený 6, Nebus M.5, Greguš 4, Stručka 3.

• BK AS Trenčín - BK Opava 64:72

Body AS: Nebus M.18, Nebus O.14, Studený 11, Heleš 6, Briatka 6, Pabiš 6, Greguš 3.

• BK AS Trenčín - BC Kolín 38:51

Body AS: Nebus M.15, Briatka 12, Heleš 4, Pabiš 3, Nebus O.2, Studený 2.

• BK AS Trenčín - TBS Přerov 89:66

Body AS: Nebus O.29, Nebus M.21, Studený 12, Michálik 9, Heleš 7, Pabiš 7, Stručka 2, Briatka 2.

• BK AS Trenčín - Klaipedos 71:100

Body AS: Nebus M.17, Nebus O.14, Briatka 9, Studený 8, Heleš 8, Pabiš 6, Michálik 5, Greguš 4.

• BK AS Trenčín - BK Snakes Ostrava 69:83

Body AS: Heleš 14, Briatka 12, Nebus M.12, Greguš 9, Pabiš 8, Stručka 7, Studený 5, Michálik 2.

Naši juniori sa tak s bilanciou dve výhry a štyri prehry umiestnili na 5.mieste. Veľkým pozitívom bol fakt, že sa našim hráčom podarilo vyhrať posledné štvrtiny v zápasoch, ktoré sa už zdali byť prehrané vyšším rozdielom. Ukázali tak veľkú bojovnosť. Tento turnaj im ukázal, že sa môžu merať aj s hráčmi, ktorí sa basketbalu venujú aj o 10 rokov viac, ako to bolo napríklad s hráčmi Opavy a Ostravy.

Nižšie si môžete prečítať hodnotenia turnaja od trénerky, asistenta aj dvoch hráčov:

Mária Felixová - trénerka AS

"Na turnaj v Ostrave som sa veľmi tešila, keďže to bola pre chalanov prvá možnosť porovnať sa s družstvami, s ktorými sa bežne nestretávajú. V našej súťaži hráme dookola s pár tímami, ale táto možnosť bola pre nich ku koncu sezóny určite akási odmena za to, ako takmer každodenne na sebe pracujú. Turnaj naplno splnil moje očakávania a musím uznať, že chalani sa tam predviedli v skvelom svetle. Každý zápas čo odohrali bol iný, každý súper nám ukázal iný štýl basketbalu.

Prvý zápas proti Malackám bol dosť tréningový, ale na rozbeh turnaja to bolo akurát. Asi najlepšie sa chlapci ukázali v zápase proti Opave, ktorá turnaj vyhrala a my sme s nimi dokázali po celý zápas držať krok. Keď som sa po zápase pýtala trénera, ako dlho jeho hráči hrajú basketbal, jasne mi odpovedal, že približne 12-13 rokov. Keď si predstavím, o koľko menej hrajú naši hráči, je to až neuveriteľné, ako sa dokázali s takto skúsenými hráčmi popasovať. Zápas proti litovskému Klaipedos bol zase pre chalanov ukážka "vysokej školy basketbalu". Súper hral tzv. profesorský basketbal a presne vedel, kedy má kde zabrať, aby si udržiaval dostatočný náskok. Aj napriek tomu, že v skóre to vyzerá, že sme dostali výprask, nebolo to tak. Chalani sa v tom zápase mohli veľmi veľa naučiť. Viac o priebehu zápasov sa vyjadria Samo a Ondrej v hodnoteniach nižšie.

Ďalšia vec, ktorá ma potešila, bol fakt, že sa o nás medzi sebou tímy rozprávali, nijak nás nepodceňovali. To sa nám bežne nestáva vzhľadom k tomu, že sme v basketbalovom svete nováčik. Veľmi ma tešilo, že si chalani na ihrisku basketbal užívali a dokázali sa hrou baviť a ostať popri tom v plnom nasadení. Musím uznať, že ma nikto z mojich hráčov nesklamal, práve naopak! Myslím si, že turnaj chalanov zblížil, všetci si schuti zahrali a tiež ma teší, že aj Riči Ďorďai žil s chalanmi na lavičke, napriek tomu, že do hry nezasiahol (bol čerstvo po prekonaní covidu). Ďakujem celému klubu, že sme sa turnaja mohli zúčastniť, bola to skvelá forma teambuildingu, a tiež bolo skvelé, že sa naše ostatné tímy medzi svojimi zápasmi navzájom podporovalli. Verím, že tieto náročné zápasy nám pomôžu spraviť posledný krok v sezóne a náš finálny zápas v sobotu proti Handlovej skončí podľa našich predstáv."

Samuel Pabiš - hráč AS

"Myslím si že zápas s Malackami bol pre nás povinným víťazstvom. Aj keď sme po celý čas viedli, tak to bol pre nás v celku nepríjemný zápas. Nedokázali sme vnikať do uzavretej obrany a trojky nám taktiež nepadali. Aj napriek týmto nepríjemnostiam sme tento zápas zvládli.

Zápas s Opavou bol jeden z najlepších zápasov, čo sme na turnaji odohrali. Dobre sme odstavovali, padalo nám aj veľa striel z väčších vzdialeností a mali sme dobrý pohyb lopty. Poslednú štvrtinu sme hrali veľmi vyrovnane a mali sme na dosah ďalšie víťazstvo, no záver poslednej časti zápasu sme nezvládli a prehrali.

Ďalší zápas s Kolínom sa od začiatku pre nás vyvíjal dobre. Mali sme málo strát a veľa útočných doskokov. Na polčase sme vyhrávali o 4 body. Zlom nastal po polčase, keď narástol počet strát a tretiu štvrtinu sme prehrali o 8 bodov. Štvrtú štvrtinu sme prehrali pre vysoký počet faulov.

Myslím si, že zápas s Kolínom sme mohli a aj mali bez problémov vyhrať. V zápase s Přerovom sme mali už od začiatku navrch. Ich obranu sme ľahko prebíjali rýchlymi prihrávkami a tímovou hrou. Hrali sme to. čo vieme a to úplne stačilo na to, aby sme zápas vyhrali takmer o 25 bodov.

Myslím si, že zápas s Klaipedosom bol o skúsenostiach. Hráči z Litvy mali celý zápas pod kontrolou. Pustili nás k tomu, čo oni chceli. Aj keď ich obrana bola veľmi zlá, v útoku dobre pracovali s loptou a hlavne im dobre išla streľba za tri body. Aj keď sme tento zápas prehrali, tak nám určite dal veľa skúseností.

Od začiatku sa zápas proti Ostrave pre nás nevyvíjal vôbec dobre. Mali sme málo doskokov. Aj keď sme poslednú štvrtinu vyhrali o 18 bodov, tak nám to nepomohlo k víťazstvu a prehrali sme.

Celkovo hodnotím turnaj veľmi dobre. Hrali sme s tímami, s ktorými sme nikdy pred tým nehrali. Určite nám tento turnaj ukázal, že ako tím ideme správnym smerom, no aj to na čom ešte stále musíme pracovať. Získali sme veľa skúseností od zahraničných tímov, ktoré určite využijeme v ďalších zápasoch."

Ondrej Nebus - hráč AS

"Zápas proti Malackám sa mi ťažko opisuje, beriem to ako zápas, v ktorom sme sa rozcvičili pred celým turnajom. Samozrejme sme radi, že sme ho vyhrali.

Druhý zápas sme hrali proti Opave. Celý zápas sme hrali veľmi dobrý a tímový basketbal, mali sme málo strát darilo sa nám doskakovať a to nie len v obrane, s chalanmi sme sa hľadali a nešetrili sme s nahrávkami. Bolo to veľmi kvalitné mužstvo, ktoré patrí medzi českú špičku svojej kategórii, a dokázali nám, že majú koncovky o niečo lepšie zvládnuté ako my.

Tretí zápas, sme si zahrali proti Kolínu. Od začiatku sme začali hrať veľmi malátne a bez energie, nedokázali sme nadviazať na výkon z minulého dňa, nedokázali sme hrať tímovo, nevideli sme sa na palubovke, vyberali sme si náročné strely z vonku a ani v obrane nám to nešlo. S chalanmi nás táto prehra veľmi mrzela, pretože sme vedeli, že keby sme hrali ako družstvo a robili by sme veci, ktoré máme natrénované, tak nepochybujem, že by sme vyhrali. No aj zlé zápasy musia byť, poučili sme sa z chýb a išli sme ďalej.
Štvrté stretnutie sme si zahrali proti Přerovu. Prebrali sme si chyby z minulých zápasov a snažili sme sa ich odstrániť. To sa nám aj podarilo, hrali sme veľmi príjemný a tímový basket, ktorému naozaj nič nechýbalo. Nikto nesebčil, vždy keď sme videli niekoho v lepšej pozícii, tak sme bez váhania zhodili. Predviedli sme pekný basketbalový výkon a myslím si, že sme zaslúžene vyhrali.
Piaty zápas sme hrali proti Klaipedosu. Veľmi kvalitný euroligový mužský klub, no my sme hrali proti juniorom. Súper ukázal úžasné skúsenosti a takmer bezchybnú strelbu. Naše mužstvo si aj napriek nepriaznivému stavu basketbal užívalo a tešili sme sa z neho.
Posledný zápas sme hrali proti domácej Ostrave. (pozn.red.: Ondrej si v prvej minúte podvrtol členok a už nenastúpil.) Chalani predviedli naozaj veľmi dobrý výkon, nebáli sa strieľať ani vniknúť, v obrane sme bývali síce neskôr, ako by sme mali, ale v útoku sme hrali naozaj veľmi dobre. Takisto veľmi kvalitné mužstvo, ktoré si zápas ustrážilo a nenechalo nás ho trošku zdramatizovať.
Turnaj v Ostrave bol naozaj veľmi úžasná skúsenosť, ktorú sme dostali vďaka našim trénerom, ktorým ide naozaj veľká vďaka, myslím si, že od všetkých, ktorý sa turnaja zúčastnili. Pozreli sme si, ako hrajú naše kategórie v rôznych európskych krajinách a mohli sme sa ako kolektív lepšie spoznať a samozrejme zlepšiť sa v basketbale."

Andrej Heleš - asistent AS

"Z môjho pohľadu bol tento turnaj veľmi prospešný a ukázal nám rezervy, na ktorých musíme popracovať. Odohrali sme viacero ťažkých zápasov, kde sme dokázali konkurovať a držať krok so súpermi. Našou silnou stránkou bolo odhodlanie, túžba po víťazstve a aktívna obrana. Presne takéto ťažké zápasy potrebujeme, aby sme si vedeli odskúšať natrénované útočné aj obranné systémy a aby sme rozvíjali logické myslenie chlapcov. Turnaj bol zároveň výbornou príležitosťou, aby sa chlapci ešte viac spoznali, zabavili a vytvorli si tak priateľstvá na celý život."

Fotogalériu zo zápasu proti Kolínu nájdete tu.
Na našom Facebooku AS Trenčín basketbal si môžete pozrieť fotografie z celého turnaja.

Aktuálne 28.3.2024

Päť našich kategórií vycestovalo na Easter tournament do Ostravy

Dnes ráno vyrazila 65-členná výprava už po 3. krát na Veľkonočný turnaj do...

Aktuálne 27.3.2024

REPORT MLÁDEŽE - 23.- 24.3.2024 - DIEVČATÁ

Počas posledného víkendu sa predstavili v dievčenských zápasoch staršie žiačky a mladé ženy.

Aktuálne 26.3.2024

REPORT MLÁDEŽE - 23.- 24.3.2024 - CHLAPCI

Počas posledného víkendu sa z chlapčenských kategórií predstavili mladší minižiaci, mladší žiaci,...

Aktuálne 25.3.2024

V prvých Play-off zápasoch sa potvrdila úloha favorita

Naše extraligistky odohrali počas troch dní dva zápasy play off proti Piešťanským...

Mercedes  DMD  Mesto Trenčín  Bassta  SunBus  Biohem  zts  lizard  Antes  GreenWay  Farma Kameničany  Qex  Trenčiansky Štandard  Kúpele Trenčianske Teplice  Araver  Yellow Point  JUMA