Rozhovory 18.1.2018

Matúš Machara v nominácii reprezentácie mužov vo florbale pre nadchádzajúcu kvalifikáciu na MS

Florbalový klub AS Trenčín má svojho zástupcu už aj v mužskej reprezentácii. Do tímu Petra Koutného sa prebojoval svojimi výkonmi vysoký obranca Matúš Machara. Slováci majú pred sebou neľahkú úlohu a to vybojovať postup z náročnej kvalifikačnej skupiny, ktorá sa odohrá 31.1. – 4.2. v Nitre. Spoločnosť im v skupine bude robiť Francúzko( 28- ranking na svete), Slovinsko(24), Nemecko(8) a tradičný účastník a finalista posledným majstrovstiev Švédsko. Postup z náročnej skupiny majú istý len prvé dva najlepšie celky. Taktiež dve najlepšie mužstvá na tretích miestach skupín spomedzi všetkých štyroch Európskych kvalifikácií získajú miestenku na MS. Topfavorit kvalifikácie je jednoznačne Švédsko. Švédi ako najúspešnejší medailista majstrovstiev sveta disponujú obrovskou silou. V poslednom meraní síl počas kvalifikácie na MS 2016 naložili Slovákom 21 gólov pričom inkasovali len raz a tak sa ako kľúčový zápas ukazuje stretnutie proti Nemecku, ktoré je rankingovo o dve priečky postavené lepšie ako Slovensko. Počas uplynulých dvoch rokov ale Slovensko zdvojnásobilo svoj počet hráčov v kvalitnej českej extralige, pričom priestor ukázať sa v reprezentácii dostali až šestnásti z nich! Zo Slovenskej ligy sa tak okrem Trenčana Macharu predvedie len štvorica hráčov. Neradno ale podceňovať ani tím Slovinska, kde taktiež pôsobí dvojica hráčov z Českej extraligy. Slovinci by sa radi svojim fanúšikom revanžovali za neúspešnú kvalifikáciu z roku 2016, kedy na MS nešťastne nepostúpili. Posledným súperom našich chlapcov bude Francúzsko, ktoré je nováčikom medzi kvalifikantmi a bude tak veľkou neznámou.

Slovenský tím sa do mesta spod Zobora presúva už 28.1. pričom chlapci majú na programe ešte jeden tréning v dejisku kvalifikácie. Prvý zápas ohohrajú Slováci v stredu 31.1. proti nevyspytateľným Slovincom. Nasleduje meranie síl proti Francúzku a potom deň voľna pred kľúčovým zápasom proti Nemecku. V nedeľu zakončia naši turnaj zápasom proti Vicemajstrom sveta zo Švédska. 

O tom ako si nomináciu užíva jediný zástupca Trenčianskeho florbalu ale aj o príprave a cieľoch sme sa rozprávali s Matúšom Macharom. 

1. Ahoj Matúš, gratulujeme k nominácii na kvalifikáciu na majstrovstvá sveta. Aké sú tvoje prvé pocity po jej zverejnení?
V prvom rade ďakujem za gratuláciu. Samozrejme som rád za to, že som svojimi výkonmi presvedčil trénera p. Koutného a dostal sa do konečného výberu na kvalifikáciu MS v Nitre. Musím sa ale priznať, že som to nečakal, o to viac sa ale budem snažiť vydať to najlepšie zo seba na palubovke a spravím všetko preto, aby som pomohol k postupu na MS v Prahe. 

2. Do zostavy trénera Petra Koutného sa zmestilo len 5 hráčov zo Slovenskej extraligy a takmer všetci čo pôsobia v Českej extralige / prvej lige. Dá sa povedať že rozdiel medzi ligami a hráčmi je tak veľký? 

Myslím si, že rozdiel medzi Slovenskou a Českou ligou je stále veľký čo spôsobuje fakt, že väčšina hráčov ktorí v nej hrajú majú miestenku aj v reprezentácií. Najväčší rozdiel je podľa mňa v rýchlosti a vyspelosti jednotlivých tímov zvládať neľahké situácie, ktoré zápasy môžu priniesť. Taktiež sa tam florbal považuje za poloprofesionálny šport, čo samozrejme rozhoduje aj o kvalite samotnej súťaže.

3. Aká bola príprava na kvalifikáciu? 

Príprava na kvalifikáciu bola určite na vysokej úrovni, zameriavali sme sa na rôzne herné činnosti, situácie a systémy takže dúfam, že to bude na našej hre vidieť a prejaví sa to aj na samotných výsledkoch

4. V Nitre vás čakajú 4 náročné súboje. Ktorý bude ten najdôležitejší? 
Každý jeden zápas je dôležitý, ale určite bude pre nás najpodstatnejší zápas z Nemeckom nakoľko ten bude rozhodovať a postupe na MS, ktoré sa budú konať v Prahe. Takže príprava na tento zápas bude rozhodujúca a ja pevne verím, že ju zvládneme na výbornú a Nemeckú reprezentáciu dokážeme zdolať a pripíšeme si do tabuľky dôležité 3 body

5. Slovensko v posledných rokoch pravidelne postupuje na MS čo v minulosti nebývalo tak samozrejmé. Cítiš možno trošku tlak verejnosti aby aj táto partia postup zvládla? 
Rozhodne áno, fanúšikovia sú pre nás 6 hráč na ihrisku a naviac, hráme v domácom prostredí čo by nám malo hrať do karát. Dúfam, že nás prídu podporiť vo veľkom počte a pomôžu nám k dobrým výsledkom. My sa im za to bude snažiť odvďačiť pekným kombinačným florbalom a hlavne postupom na MS v Prahe.

Autor: Peter Klapita
Rozpis zápasov
11:7 MULTIHALA ALEJOVA KOŠICE
- 1/4 - Piaty zápas, 21.3.2018
FbO Florko Košice - FBK AS Trenčín

Prečítajte si tiež

archív novinek
Rozhovory 14.6.2018

Matej Stopka prestupuje do Tatanu Střešovice!

Jeden z najlepších juniorov AS Trenčín minulej sezóny a reprezentant Matej Stopka prestupuje...

Aktuálne 5.6.2018

Florbalisti AS Trenčín zakončili sezónu na piatom mieste.

​Napriek predsezónnemu cieľu, ktorým bola účasť v semifinále a umiestenie v...

Rozhovory 5.6.2018

Florbalisti AS Trenčín v reprezentačných výberoch

Po skončení aktuálnej sezóny prišiel na rad víkend plný medzinárodného florbalu. Krajiny...

A-tím 14.3.2018

Po prvom zápase na východe s prehrou

Po prvom zápase proti FK Florku Košice odchádzame s tesnou prehrou.

Kora
 Salming  Da Vinci M-Šport