Realizačný tím prvého mužstva AS Trenčín pracuje s novým štatistickým systémom. Aj ten by mal pomôcť maximalizovať výkony mužstva v ligových zápasoch a nasmerovať rast všetkých hráčov.
„Využívanie programu na rozbor a analýzu nám dáva celkom iný rozmer pohľadu na naše zápasy. Opäť máme dôkaz, že futbal nie je iba čierno-biely,“ komentoval tréner Adrián Guľa. Už na druhý deň po ligovom stretnutí majú tréneri k dispozícii kompletný prehľad v číslach. „Presne vieme, či sme pracovali ako tím. Máme na stole počet prihrávok, držanie lopty, počet centrov a to všetko graficky zobrazené do vymedzených priestorov. Vieme aj počty získaných, stratených lôpt a množstvo ďalších tímových ukazovateľov.“
Detailne je rozobraný nielen každý hráč nášho mužstva, ale aj súpera. „Hneď vie ako každý jeden pracoval. Podobné veci posúvajú jednotlivcov a tím presne tam, kam ho chceme dostať,“ povedal šéf lavičky a na záver dodal: „Samozrejme, že čísla a štatistiky nám zápasy nevyhrávajú. Aj toto je však prostriedok na skvalitnenie a dlhodobý progres hráčov. V prvom rade ale potrebujeme tvrdo pracovať a hrať so srdcom.“
Štatistiky a grafické zobrazenia odhalia hlavné „prúdenie“ hry a kooperáciu medzi jednotlivými hráčmi na ploche. Pokiaľ doma proti Žiline sa lopta od stopérov dostávala najmä k defenzívnemu záložníkovi a pravému obrancovi proti Trnave to už bolo celkom iné. Do hry výrazne vstúpil obranca na druhej strane obrannej formácie a lopta sa od Alda Baéza dostávala často aj na kopačky Samuela Štefánika a Ivána Díaza. Náš defenzívny štít mal sedemdesiat prihrávok dobrých, čo je viac ako 80 percent zo všetkých dotykov s loptou. V súboji so Žilinou sa dostal na hranicu 54 percent.