florbal 11.1.2017

Florbalisti v novoročnom dvojkole úspešní len na polovicu

Počas uplynulého víkendu odohrali florbalisti AS Trenčín hneď dva zápasy najvyššej domácej súťaže. Na domácej palubovke podľahli aktuálne štvrtej Nižnej (5:7). Následne dokázali zvíťaziť na ihrisku nečakane posledného mužstva extraligy Grasshoppers Žilina (6:5).

V sobotu pricestovala do Trenčína ambiciózna a vo forme hrajúca Nižná, ktorú ťahá na horné priečky tabuľky kapitán a najproduktívnejší hráš extraligy Reguly. Zápas sa vyvíjal presne podľa predstáv hráčov AS. V 29. min zvýšil v oslabení Mandinec na 4:1, a zdalo sa byť rozhodnuté. Hráčom z Oravy sa ešte v tej istej presilovej hre podarilo znížiť na 2:4, keď sa z diaľky presadil Medžo. Začiatok tretej tretiny bol však ako zo zlého sna. Hneď pri prvom striedaní si pri štandardnej situácii súpera kopol loptičku do vlastnej brány Klapita. Pri nasledujúcom striedaní Turek kapituloval po strele z diaľky a začínalo sa odznova – 4:4. Zaskočení florbalisti AS inkasovali aj v treťom striedaní tretej tretiny, kedy za Turekov chrbát prepadla ďalšia strela z diaľky. Kapitán Matejka si vyžiadal oddychový čas a premiešal zostavu. Náskok súpera sa Trenčanom podarilo stiahnuť paradoxne vo vlastnom oslabení pri vylúčení Pavla Heleša, keď skóroval Peter Heleš – 5:6. Po naskočení Heleša z trestnej lavice prišla okamžitá hra bez brankára, ale napriek viacerým sľubným šanciam loptička do bránky Kiša už nespadla. Napokon štyri sekundy pred koncom stretnutia spečatil do prázdnej bránky kapitán hostí Reguly.

FBK AS Trenčín – TJ A-Fbo Nižná 5:7 (2:1, 2:1, 1:5)

Góly: 14. Mikolaj (Meliš), 14. Machara (Kováč), 26. Mikolaj (Matejka), 29. Mandinec (Peter Heleš), 59. Peter Heleš (Matejka) – 13. Zemančík (Drozd), 30. Medžo (Zemančík), 41.Zemančík (Reguly), 42. Zemančík (Reguly), 43. Bachan (Santer), 56. Zemančík (Suľa), 60. Reguly

Vylúčení: 2:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 2:0, 220 divákov

AS: Turek – Klapita, Pavol Heleš, Machara, Kováč, Balaj – Meliš, Matejka, Mikolaj – Peter Heleš, Múčka, Mandinec – Žilinský, Ellinger, Šmatlák – Žiaček

Nižná: Kiš – Santer, Belko, Šroba, Matlák, Drozd, Laštík, Bachan, Zemančík, Latka, Medžo, Reguly, Suľa

Peter Klapita (obranca FBK AS Trenčín): „Som nespokojný s výsledkom a tiež predvedenou hrou. Za stavu 4:2 sme nechali nasadenie a bojovnosť v šatni a prišiel krutý trest. Body nemôžeme doma takto lacno púšťať. Mrzia ma tri nastrelené žŕdky a celkovo veľmi slabá produktivita našich útočníkov. Pri vlastnom góle som stál v bránkovisku a snažil som sa odzbrojiť hráča Nižnej. Nastrelenú loptičku som si ale nešťastne tečoval do vlastne bránky. Turovi (Turekovi) za to budem musieť kúpiť pivo. (úsmev)“

V nedeľu cestovali florbalisti AS Trenčín do Žiliny na pôdu nečakane posledného tímu tabuľky FBC Grasshoppers. Napriek nelichotivému tabuľkovému postaveniu Žilinčanov sa očakával vyrovnaný zápas. Už po siedmich minútach hry ostal za obranou Trenčanov zabudnutý najstarší hráč Žilinčanov Galovič a zoči-voči Turekovi nezaváhal – 0:1. Do konca prvej tretiny sa ale dokázal trafiť z diaľky Machara (1:1) a potom aj Mikolaj (2:1) a Peter Heleš (3:1) po krásnych prihrávkach od Klapitu. V druhej tretine, rovnako ako počas celého zápasu, držali loptičku na hokejkách prevažne Trenčania. Snažili sa nájsť cestu ako prestreliť vysokého Solárika v bráne Žiliny. Tempo hry však upadlo a oba tímy sa sústredili predovšetkým na poctivú obranu. Práve najlepšia obrana v lige v podaní florbalistov AS sa ukázala ako kľúčová. V tretej tretine sa Grasshoppers síce dostal na dostrel jedného gólu a doťahoval náskok AS. Trenčania si zápas ale skúsene postrážili a nedopustili ďalšiu stratu bodov.

FBC Grasshoppers AC Uniza – FBK AS Trenčín 5:6 (1:3, 1:0, 3:3)

Góly: 7. Galovič (Kvasnica), 36. Galovič (Kvasnica), 48. Michal Hrin (Galovič), 53. Málus (Galovič), 59. Málus (Michal Hrin) – 16. Machara (Meliš), 18. Mikolaj (Klapita), 20. Peter Heleš (Klapita), 46. Mikolaj (Peter Heleš), 51. Múčka (Machara), 54. Peter Heleš (Klapita)

Vylúčení: 3:0, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 60 divákov

Grasshoppers: Solárik – Baránek, Miške, Hruška, Galovič, Sedlák, Pazdera, Kyselica, Chládek, Kvasnica, Málus, Veneny, Adam Hrin, Krajčí, Michal Hrin, Kubička, Petrovič

AS: Turek – Klapita, Kováč, Pavol Heleš, Machara – Peter Heleš, Matejka, Mikolaj – Meliš, Mandinec, Múčka – Ellinger

Matúš Machara (obranca FBK AS Trenčín): „Od začiatku nám bolo jasné, že súboj proti Žiline nebude jednoduchý. Podľa tabuľkového postavenia tomu tak malo byť, ale nie vždy tabuľka znázorňuje reálnu situáciu na ihrisku. Prvá tretina bola v úvode z našej strany trochu pomalšia. Museli sme sa spoznať s plochou a najmä s netradične červenou loptičkou, ktorá nebola dobre vidieť. Po pár minútach sme sa však dobre prispôsobili a začali sme diktovať tempo, čo sa prejavilo aj na skóre. Počas ďalších dvoch tretín sme domácich prakticky do ničoho nepustili. Boli sme to práve my, ktorí celý čas kontrolovali hru s loptičkou na hokejkách. Som rád, že sme zvládli tento ťažký duel. Udržali sme si tesný kontakt s čelom tabuľky.“